Ülemaailmse säästva arengu eesmärgid
Säästva arengu eesmärgid (inglise k. Sustainable Development Goals e. lühidalt SDG) on püüdlused, mis on suunatud keskkonna, ühiskonna ja majanduse tasakaalustatud arengule, tagades samal ajal praeguste vajaduste rahuldamise, kuid ilma tulevaste põlvkondade võimalusi piiramata. Need eesmärgid hõlmavad näiteks vaesuse vähendamist, puhta vee ja sanitaarsüsteemide kättesaadavust, jätkusuutlikku energiakasutust, võitlust kliimamuutustega ning kestlikku linnastumist ja tarbimist. Säästva arengu eesmärgid on mõeldud juhendama riikide ja ühiskondade tegevust ning suunama poliitikakujundamist kogu maailmas.
Loe 17 säästva arengu eesmärgi kohta Riigikantselei veebilehel
Robo Wunderkind challenge «Code a better tomorrow»
2021. aastal Robo Wunderkind korraldas challenge’i ülemaailmsete säästva arengu eesmärkide (SDG) teemal, et toetada kolme säästva arengu eesmärgi täitmist tulevikus.
Globaalsed eesmärgid, millele keskenduti challenge’is:
SDG #6 – Puhas vesi ja sanitaaria
Kõik elusolendid vajavad vett, mõned neist võivad eksisteerida soolases vees, kuid enamik loomi, sealhulgas meid inimesi, sõltub värsketest veekogudest.
Inimesed on teinud mõningaid edusamme puhta joogivee ja sanitaartingimuste kättesaadavuse suurendamisel. Siiski puudub selline võimalus miljarditel inimestel, kes enamasti elavad maapiirkondades. Kuidas leida sellele probleemile lahendus kasutades robootikat ja tehnoloogiat?
Väljakutse: Tekib vee ebavõrdsus, mida tuleks lahendada tehnoloogiliste vahenditega.
Projekti idee: Nutikas niisutus- ja veekasutuse kontroller.
Projekti kirjeldus: Hoolimata teadlikkusest veekasutuse olulisusest, juhtub ikka, et jäetakse vett raisku või kasutatakse taimede kastmiseks liiga palju. Paljud põllumehed seisavad silmitsi selle probleemiga oma põldudel. Robottehnoloogiad võivad parandada niisutussüsteemide efektiivsust, võimaldades meil välja töötada nutika veekasutuse kava, mis tagab taimede tervise ning mida saab juhtida kaugjuhtimise teel nutiseadmete abil.
![Robo Wunderkind ja SDG #6 – Puhas vesi ja sanitaaria](https://oppelabor.ee/wp-content/uploads/2024/05/robo_wunderkind_ja_sdg_p1_vaata_oppelabor.ee_-1024x401.webp)
SDG #7 - Jätkusuutlik energia
Kuna Maa elanikkond pidevalt suureneb, kasvab ka energiavajadus. Selleks, et tagada kogu maailma inimeste energiavajadus ning säilitada jätkusuutlikkus planeedi suhtes, on vaja kasutada uusi puhtaid ja taastuvaid energiaallikaid. Kuidas leida sellele probleemile lahendus robootika ja tehnoloogia abil?
Väljakutse: Peame kasutama taskukohaseid, puhtaid ja taastuvaid energiaallikaid.
Projekti idee: Robot laadimisjaam.
Projekti kirjeldus: Oluline on teadvustada, millist energiat me igapäevaselt tarbime ja kas see on taastuv. Milliseid säästvaid energiaallikaid saame kasutada seadmete laadimiseks? Autod ja transport on üks suurimaid energia tarbijaid, mida me päevast päeva kasutame. Kas on võimalik neid muuta jätkusuutlikumaks? Paljudes linnades võib tänapäeval näha elektriautosid ja nende laadimisjaamasid. Kuidas need laadimisjaamad toimivad?
![Robo Wunderkind ja SDG #7 - Jätkusuutlik energia](https://oppelabor.ee/wp-content/uploads/2024/05/robo_wunderkind_ja_sdg_p2_vaata_oppelabor.ee_-1024x401.webp)
SDG #13 - Kliimamuutuste vastased meetmed
Väljakutse: Hoolitseda oma planeedi eest.
Projekti idee: Nutikas linnavalgustus
Projekti kirjeldus: Jätkuvalt keskendume siin energiatarbimisele. Vaadake enda ümber tänaval – mitu tänavavalgustit näete? Kas meil on alati vaja, et valgusti oleks sisse lülitatud? Kas see sõltub kellaajast, aastaajast, keskkonnast? Kas me saame kasutada roboteid selleks, et näidata, millal valgusteid kasutada ja millal need välja lülitada?
![Robo Wunderkind ja SDG #13 - Kliimamuutuste vastased meetmed](https://oppelabor.ee/wp-content/uploads/2024/05/robo_wunderkind_ja_sdg_p3_vaata_oppelabor.ee_-1024x401.webp)